Најверните фудбалски навивачи го загрозуваат своето здравје, ризикуваат инфаркт

Новата студија покажа дека пасионираните фанови се под опасно ниво на стрес за време на натпреварите.

Пасионираните фудбалски навивачи додека го гледаат својот тим како игра доживуваат толку интензивен физички стрес со што се доведуваат во опасност да добијат инфаркт, покажа едно истражување.

Како што пренесува БиБиСи, тим од Универзитетот Оксфорд, ја испитувал плунката на бразилските навивачи за време на историскиот за нив пораз од Германија од 1:7 во полуфиналето на Светското првенство 2014 година. Тие открија дека хормонот кортизол, драстично „скокнал“ за време на натпреварот.

Ова може да биде опасно по здравјето на навивачите бидејќи кортизолот  го повишува крвниот притисок и го оптеретува срцето. Експертите не открија дека има некакви разлики помеѓу мажите и жените иако се верува дека мажите се повеќе поврзани за своите фудбалски екипи.

Прочитајте и...  Том Брејди се сели во „царство“ од 14 милиони долари! (ФОТО+ВИДЕО)

– Навивачите кои се силно поврзани за своите екипи односно имаат силно чувство дека се едно со екипата, доживуваат најголем физиолошки стрес додека ги следат натпреварите. Навивачите кои се помалку поврзани за своите екипи и кои повремено следат натпревари исто така доживуваат стрес, но не толку екстремно – изјави Марка Њусон, докторка-истражувач од Оксфорд Универзитетот.

Зголеменото ниво на кортизол кај луѓето предизвикува чувство на опасност во најава, односно дека животот им е во опасност или се нападнати.=

Претходните истражувања покажаа дека е зголемен бројот на луѓе кои добиваат срцеви удари во деновите кога се играат важни натпревари, без разлика дали станува збор за репрезентација или клуб. Навивачите против стресот се борат со хумор или прегрнување со што се намалува стресот.

Прочитајте и...  Сите „муштерии“ на Меси на една фотографија (ФОТО)

Докторката Њусон има предлог на стадионите по крајот на натпреварите веднаш да се намали нивото на светлоста и да се пушта тивка музика.

– Клубовите можат да понудат и прегледи на срце или други здравствени мерки за најверните навивачи – додава докторката.

Прочитај повеќе

Откриено зашто е уапсен Пријовиќ, не го прекршил полицискиот час

Слободен печат

Се обложуваат и кога ќе изгубат ме навредуваат бидејќи сум муслиманка

Слободен печат

Милионска донација и на Чави за борбата против коронавирусот

Слободен печат

Финалето на ЛШ во нов термин

Слободен печат

Нејмар е подобро решение од Лаутаро за Барселона

Слободен печат

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите „муштерии“ на Меси на една фотографија (ФОТО)

Слободен печат

Казни за ѕвездите на Баерн кои нема да возат Ауди

Слободен печат

Вимблдон дебело ќе го наплати откажувањето, бара повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Српски фудбалер и миленик на газдата на ПАОК уапсен во Белград, бил пијан и не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

На Шарапова и е досадно во изолација, го објави својот број од мобилниот и бара луѓе за допишување (ВИДЕО)

Слободен печат

Тенисерите поради коронавирусот останаа без пари, Британка бара работа како продавачка во маркет

Слободен печат