На Хаваи објавена вонредна состојба – Слободен печат
ВестиПланета

На Хаваи објавена вонредна состојба

Причината е поради големиот пожар кои изби на островот Мауи.

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге прогласи вонредна состојба на островот Мауи, каде изби голем пожар поради што се евакуирани повеќе илјади луѓе.

Пожарот, кој изби во четвртокот, моментно зафаќа околу 4.000 хектари некогашни полиња за шеќерна трска. Пожарникарите, кои користат и хеликоптери во напорите за гаснење на огнот, велат дека успеале да локализираат околу 20 отсто од пожарот.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close