Може да ви направи повеќе штета наместо корист: Научниците советуваат да се избегнува концептот на обратна диета!

Концептот за обратна диета збунува многумина. Тоа е диета што се применува по рестриктивна диета.

Да речеме дека го намаливте внесот на калории на ниски 1200 на ден за да изгубите тежина. Тоа е она што го направивте и се прашувате што сега? Поддржувачите на обратна диета сугерираат постепено зголемување на внесот на калории за приближно 50 до 100 калории неделно за 4-10 недели наместо едноставно да се вратите на вашата стара диета и да го ризикувате јо-јо ефектот.

Застапниците на обратната диета тврдат дека помага во забрзување на метаболизмот, ги нормализира хормоните на гладот ​​и го намалува ризикот од прејадување или брзо зголемување на телесната тежина.

Што вели науката за обратната диета?

Нема истражување за ефективноста на обратната диета. Некои од студиите што се користат за поддршка на оваа практика се базираат на негативните ефекти на диетата врз метаболичката стапка и рамнотежата на хормоните. Но, ова многу се разликува од контролираната студија што ја применува обратната диета на една група во споредба со контролната група, за да се испитаат резултатите како што се промените во метаболизмот, нивото на хормоните или други фактори.

Прочитајте и...  ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Дали ви треба обратна диета?

Главната причина зошто не е неопходна обратна диета е дека треба да се избегнуваат строги или нискокалорични диети. Иако нискокалоричната диета може да резултира со губење на тежината, тоа исто така може да предизвика физички и емоционални несакани ефекти, вклучувајќи недостаток на хранливи материи, раздразливост или депресија, замор и опсесивни мисли за храна и тежина, тврди нутриционистката Синтија Сас во написот објавен во магазинот Здравје.

„Покрај тоа, броењето калории за многу луѓе е мачно и стресно. Едно истражување откри дека следењето диета што вклучува 1.200 калории на ден и следењето на внесот на калории го зголемува нивото на кортизол, хормон на стрес, познат дека ја зголемува акумулацијата на маснотиите во стомакот. Во истата студија, оние од кои не беше побарано да ограничат калории, но требаше да се следат, имаа зголемена перцепција на нивото на стрес “, вели тој.

Прочитајте и...  Илон Маск: Се надевам дека ќе направивме град на Марс пред да избие Трета светска војна!

Како да изгубите тежина без строга диета?

Нутриционистот Сас ве советува да се свртите кон квалитетна храна, избалансирани оброци и да обрнете внимание на сигналите што вашето тело ги испраќа кога сте гладни или да го решите проблемот со емоционалното прејадување, ако се борите со тоа.

„Докажано е дека заменувањето на преработената храна со целосна храна го зголемува согорувањето на калориите после јадење. Ова значи замена на пецива или слатки житарки за појадок со овесна каша и бобинки и ореви може да има позитивно влијание врз слабеењето, дури и без да се фокусирате на калориите. Јадењето повеќе зеленчук. , зголемувањето на количината на растителни влакна и ставањето на оброкот во рамнотежа може да доведе до губење на тежината без потреба од ограничувачка диета“, смета Сас.

Прочитајте и...  Интервју со д-р Владимир Трајковски: Можноста да се забремени сè побрзо опаѓа по 35. година 

Поврзани вести

ФОТО: Јелена Карлеуша повторно со провокативен стајлинг

Слободен Печат

ВИДЕО: Ова е последниот филм на Чедвик Боузман – Сите се прашуваат дали тој постхумно ќе добие Оскар

Слободен печат

Беше една од најбараните, но и најмистериозните супермодели на 90-те – Каде исчезна Татјана Патиц?

Слободен печат

Најновото истражување открива: Течност за плакнење на уста го неутрализира коронавирусот за 30 секунди

Слободен Печат

Чизмите во кои Џулија Робертс го заведе Ричард Гир на аукција: Почетната цена – „ситница“

Слободен печат

Невролог од Стенфорд ја открива бруталната вистина за учењето кај возрасните: Како да си помогнеме?

Слободен Печат

Остави Коментар