Мистериозен даб во Косово: Кој го бакнува три пати ја наоѓа среќата

„Вртете се околу него и бакнете го три пати и ќе ви излезе среќата“, е изреката што со векови се раскажува за овој карактеристичен даб, кој во себе чува многу приказни. Дабот се наоѓа внатре во еден храм во косовското село Рогана, Каменица.

На внатрешните sидови на храмот се наоѓаат и два гроба. Според Елхами Калаба, жител, освен пронаоѓањето на среќата, ова место станало причина многу жени да станат мајки.

– Имало луѓе што им помогнало многу. Се зборува дека пред неколку години некој дошол од Добрчани со возило со еден легнат парализиран човек и на враќање тој станал на свои нозе и земал јаболко и од тогаш почнал да оди – објаснува Калаба.

Прочитајте и...  Министрите на ДУИ на „башка“ прес за коронавирусот

Се верува дека доколку посетителите земале дури и мали работи од ова место, било да е тоа само еден камен или лист, тоа им носело среќа. Петти мај е денот кога најмногу луѓе го посетуваат овој храм, односно бројката достигнува и до 6.000 посетители.

Овој храм го посетиле и многу луѓе од регионот, кои биле многу задоволни па дури повторно се вратиле на тоа место со цел да им се исполнат нивните желби, пренесува Газета Експрес.

Прочитај повеќе

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

МИА Агенција

Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

МИА Агенција

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

МИА Агенција

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен печат

И коронавирусот во предизборна кампања