Милановиќ реагира: На Орбан не треба да му се верува, не заговара ништо добро

– И мене, како и Пленковиќ, тој ме уверуваше дека сè е во ред, но ако еднаш те измами – тој е виновен, но ако ве измами по вторпат, тогаш вие сте будала, рече Милановиќ пред новинарите.

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ остро го критикуваше унгарскиот премиер Виктор Орбан и рече дека не треба да му се верува дека нема претензии кон хрватските територии.

Тензиите меѓу двете држави дојдоа откако Орбан во саботата го откри споменикот на „Унгарски голготи”, по повод одбележувањето на 100-годишнината од потпишувањето на договорот во Трианон, со кој Унгарија изгуби две третини од својата територија.

Хина пренесува дека картата на „Голема Унгарија” на тој споменик вклучува делови од денешната Хрватска, Србија, Словенија, Словачка, Австрија, Романија и Украина, со наведени 12,5 илјади градови, села и општини кои биле дел од унгарскиот дел на Австро-Унгарија до 1920 година, иако, како што се наведува, во најголем дел таму никогаш немало унгарско население.

Прочитајте и...  Знаковниот јазик не е доволно застапен во нашата земја

Поради тоа Хрватска испрати протестна нота во Будимпешта минатата недела, а премиерот Андреј Пленковиќ во отворен дел од седницата на владата денеска рече дека Орбан во телефонски разговор го уверил дека нема претензии кон хрватската територија.

– И мене, како и Пленковиќ, тој ме уверуваше дека сè е во ред, но ако еднаш те измами – тој е виновен, но ако ве измами по вторпат, тогаш вие сте будала, рече Милановиќ пред новинарите.

Тој додаде дека Хрватите многу добро знаат кој е Орбан и за што се залага и дека, како што вели, тој не заговара ништо добро.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат