Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот.

Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот регион, односно на Балканот и нашата држава, се уште се дава доза од оваа вакцина.

-Претпоставката е дека како имуномодулатор оваа вакцина можеби делува на зголемување на отпорноста на новиот вирус Ковид-19, сепак, се уште се работи за рана фаза од овие испитувања за да се донесе конкретен заклучок или пак да се препорача како мерка за масовна употреба, истакна Микиќ.

Информираше дека постојат индиции дека можеби БСЖ-то создава отпорност на Ковид 19 кај некои лица, како што е и со третманите коиѓто се користат и оти стручната јавност и епидемиолозиите ги следат сите препоракии.

Прочитајте и...  СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Прочитај повеќе

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат

Царовска апелираше на засилено присуство на инспекторите на терен во насока на почитувањето на мерките и протоколите

Слободен печат

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворена уште една конфекција во Штип со 250 вработени

Слободен печат

До 1 јули Грција речиси целосно ќе се врати во „новата нормалност”

Слободен печат

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат

ЕК го класифицира Ковид-19 како „средна закана“, силни критики во Европарламентот

Слободен печат

Во секоја фирма ќе мора да има ковид-координатор

Весна Дамчевска

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

МИА Агенција