Михаел Рот: Бундестагот да даде зелено светло за отворање на преговорите со Северна Македонија

Германската влада побара од Бундестагот да донесе одлука за отворање на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот испратил писмо до Бундестагот во кое се наведува дека согласно заклучоците од Европскиот совет од 26 јуни 2018 година, Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори со ЕУ во јуни 2019 година.

– Федералната влада на Германија смета дека Европската комисија ќе даде позитивна препорака за отварање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. По излегувањето на извештаите за овие две земји, германскиот Бундестаг ќе биде информиран, тврди Рот.

Германскиот министер тврди дека Северна Македонија и Албанија ги усогласиле нивните легислативи со европските и постигнале напредок и значајни резултати.

Прочитајте и...  Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Рот препорачува да се отворат преговори со Северна Македонија и Албанија и заради опасноста од заостанување во развојот на регионот, што ќе донесе нестабилност и вклучување на другите влијателни земји како Русија, Кина и Турција со свои интереси.

Прочитај повеќе

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат