Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Пред историски најголемата победа сме, а од 16 јули треба да се засукаат ракавите и тој предизвик не е лесен, но колку што крајната цел е поголема, толку победата е поголема, порача претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од селото Таринци во Општина Карбинци, од каде што караванот на Коалицијата „За Обнова на Македонија” денеска на последниот ден од кампањата ги почна средбите со граѓаните.

– Да се обединиме со народот, како што и секогаш во минатото македонскиот народ се обединувал заедно со своите сограѓани, кога било најтешко и се исправал пред многуброен и пред многу помоќен противник од ова раководство на СДСМ . Но, тогаш го победувал, така ќе биде и сега на 15 јули, пред голема, историски најголема победа сме ние на 15 јули, рече Мицкоски.

Забележа дека овие избори се поразлични, бидејќи, како што рече, народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат, но и како што рече нашите предци да ги направиме горди. Затоа на овие избори, според Мицковски, разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе биде два спрема еден.

– Јас уште од првиот наш собир во Охрид, во овие 19 дена кампања на предвремени парламентарни избори чувтсвувам една голема енергија, којашто се обединува без разлика на етничките разлики и верските разлики околу обновата. Чувствувам дека се буди пирејот во секој еден од нас, одлучен да победи и да стави крај на понишувањата и срамот, вели Мицковски.

Тој пред жителите на Општина Карбинци истакна дека се поразлични од нивниот противник и во делот на програмата што ја нудат, бидејќи, како што рече, покрај тоа што во неа има 1.000 проекти за секој граѓанини, истите ќе бидат исполнети.

На денешниот собир во Oпштина Карбинци се обрати генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носителот на листата на Изборната единица 3, Игор Јанушев.

Јанушев истакна дека за уште само неколку денови следува големата победа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За обнова на Македонија”.

Јанушев посочи дека три години во Македонија владеат криминал, корупција, лаги и манипулации.

– СДСМ се свесни дека ги очекува катастрофален пораз и секој ден безидејно се кријат еден зад друг, но излез нема.Радмила Шекеринска е една од низата манипулатори, лажговци и луѓе кои и нанесоа зло на Република Македонија. Пред неколку месеци Шекеринска изјави дека не го познава Боки 13, за пред неколку денови да признае дека снимката накоја што е снимена во друштво на Боки 13 и Катица Јанева е веродостојна, вели Јанушев.

Тој пред жителите на Карбинци говореше и што нуди програмата: повисоки, плати, пензии, но и исплата на субвенциите навреме, а како што рече, најважно за жителите на оваа општина е инвестирање во ситемите за наводнување, за што се предвидени 8-0 милиони евра, како и доизградба на експресните патишта Штип – Кочани и Штип – Радовиш. Јанушев ја побара поддршка и порача сите на 15 јули да излезат и да гласаат онака референдумски, уште од 7 часот, кога се отвараат гласачките места.

Прочитајте и...  Од мај Агенцијата за вработување нема официјални податоци за бројот на невработени лица

Прочитај повеќе

Нема решение како да почне учебната година – Наместо настава, преговори и приговори

Слободен печат

Сирискиот претседател Асад, го прекина говорот, не му беше добро

Слободен печат

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

СП.

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат