Мета го поздрави изборот на претседателка на Грција

Мета вели дека е убеден дека добрите односи помеѓу двете земји и понатаму ќе се развиваат.

Претседателот на Албанија, Илир Мета, го поздрави изборот на Екатерини Сакаеларопулу, како нов претседател на Грција, посакувајќи и успех во нејзината многу важна функција.

Мета вели дека е убеден дека добрите односи помеѓу двете земји и понатаму ќе се развиваат.

-Го поздравувам историскиот избор на новата Претседателка на Република Грција, и посакувам многу успех во оваа многу важна функција. Останувам убеден дека добрите традиционални односи меѓу двата земји и двата народи ќе се развиваат и понатаму во интерес на заедничките цели, каде што придонесот на избраната Претседателка на Република Грција, Екатерини Сакаеларопулу, е од голема важност-изјави претседателот на Албанија, Илир Мета.

Прочитајте и...  Трамп до демократите во Невада: „Пазете се од Русија, Русија, Русија"

Прочитај повеќе

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Словенија апелира до граѓаните да бидат внимателни кога патуваат во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет − 7 =

Прочитај повеќе

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат