„Медена земја“ ќе освои Оскар, тоа е сигурно

Филмскиот критичар Владо Галевски прогнозира дека документарниот филм „Медена земја“кој е номиниран за Оскар во две категории, ќе добие барем еден. „Конкуренцијата е сериозна кај странските филмови, кои се играни и таму фаворитите се други, но реално, во категоријата на документарни филмови, поголем ривал е единствено „За Сама“, заради тоа што се работи за женска перспектива. Но мислам дека овде Оскарот е реален“, рече Галевски за Утрински брифинг.

Маријана Шушлевска од „Фармахем“ истакна дека нејзината компанија преку програмата за зачувување на природата на Швајцарската агенција за развој и соработка и филмот „Медена земја“ почнал да се снима како еден вид промоција на одржливоста на природните ресурси.

Прочитајте и...  Судот во Франција покрена истрага за тоа како Владата се справила со пандемијата од Ковид-19

Прочитај повеќе

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат