Матичните лекари ќе протестираат: Доста беше игнорирање, дајте ни помош

Матичните лекари вршат последни консултации и дефинираат модел за протест кој ќе се случи поради, како што велат ,,игнорантскиот однос и буквално никаква поддршка од страна на здравствените власти од почетокот на пандемијата со коронавирусот”.

– Протестираме поради игнорантскиот однос и никаква поддршка од прв ден на епидемијата до денеска, ниту заштитна опрема, ниту дезинфициенси, ниту денар помош. Бараме итна помош во заштитна опрема и дезинфициенси. Бараме право да упатуваме на тестирање по наша проценка. Бараме да има член претставник од матичните лекари во Комисијата за заразни болести. Бараме стопирање на било какви ,,реформи” најавени за од први јули, невиден преседан среде пандемија. Исто така, протестираме поради срамните изјави дека не сме дел од јавно здравствениот систем. Повеќе од 80 проценти од инфицираните со Сарс-Kов-2 се менаџирани од матичните лекари! Секојдневната работа со која бевме натрупани и претходно е башка и е паралелна – вели доктор Ненад Лазаров, кој го најави протестот.

Прочитајте и...  Приватна болница во Бангладеш издавала лажни тестови за Ковид-19, уапсен сопственикот

Тој додаде дека протестот ќе го изразат секој пред својата ординација, со половина час молк, во време на пауза, „со маските на себе, оние што сами ги купуваме, онаму каде што бевеме секој ден изминативе 4 месеци борба со пандемијава. Пред ординација“.

Прочитај повеќе

Студија: Драстичен пад на наталитетот во Италија, со 2100 година ќе се преполови населението

Слободен печат

ЈО: Жител на Василево на бензинска нудел ваучери за гориво за да се гласа за определена политичка партија

Слободен печат

Бугарските социјалисти поднесоа барање за изгласување недоверба на владата на Борисов

Слободен печат

Полицаец во Дебрешта им кажувал на гласачите кој број да го заокружат

Слободен печат

Во Општина Велес до 11 часот излезноста 19,67 проценти

Слободен печат

Предлог резолуција за Сребреница во американскиот Конгрес

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поништена одлуката на ЕК „Епл“ да и исплати на Ирска 13 милијарди евра за данок

Слободен печат

Главниот град на Венецуела во карантин

Слободен печат

Одѕивот на гласањето до 11 часот над 15 отсто

Слободен печат

Во Русија над 6.400 новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Падот на залихите на САД предизвикаа раст на цената на нафтата

Слободен печат

Внуката на Трамп побара тој да си даде оставка, еве зошто (ВИДЕО)

Слободен печат