Маричиќ: Новата методологија дава реална рамка за текот и должината на преговорите

Балканот се оцртува како геостратегиско подрачје и тоа е нов момент, вели Маричиќ. Првиот, односно суштината на правилата на ЕУ е најважиот кластер, она што беше до сега поглавје 22 и 23.

Овој документ сè уште не е излезен. До последен момент може да претрпи промени. Она што може да се види од нацртот е дека тоа пред сè е политички документ наместо бирократски, вели Бојан Маричиќ, дел од преговарачкиот владин тим на Македонија во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Балканот се оцртува како геостратегиско подрачје и тоа е нов момент, вели Маричиќ. Првиот, односно суштината на правилата на ЕУ е најважиот кластер, она што беше до сега поглавје 22 и 23.

-Тој е отворен за цело време во текот на преговорите. Напредокот во другите кластери ќе зависи од напредокот на овој. За првиот кластер нема временски рок на траење додека за другите може да се ограничи, доколку има напредок, и да се затвори за една година. Добро е што на ваков начин им се дава на преговорите реална рамка до кога би траеле. Ниту едно поглавје не се брише туку само се реорганизира- изјави во Утрински брифинг, Бојан Маричиќ, дел од преговарачкиот владин тим на Македонија.

Прочитајте и...  Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје"

Клучно е владеење на правото и функционирање на демократските институции – на овој начин се формализира следењето, вели Маричиќ. Ќе има детален акциски план и поинтензивно ќе биде следено од сите држави.

Околу законот за ЈО, Маричиќ изјави дека повикот до сите пратеници е упатен и отворен. Работиме со сите пратенички групи, но дали ќе успееме ќе знаеме на 12 фебруари.

Прочитај повеќе

Границите затворени, платените зелени картони подарок од граѓаните?!

Една по една се затвораат вратите за македонските туристи

Михаило Донев

Германија предлага нов закон за отпуштање војници екстремисти

Слободен печат

Град Скопје изврши намалување на решенијата за фирмарина за 2020 година

Не е потребно аплицирање за платежната картичка, корисниците ќе бидат известени од банките

Слободен печат

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат

Царовска апелираше на засилено присуство на инспекторите на терен во насока на почитувањето на мерките и протоколите

Слободен печат

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Слободен печат