24.8 C
Скопје

Мајкл Џордан е најдобар во историјата на НБА, Коби дури 14. на листата

Летечкиот Мајкл Џордан е најдобар кошаркар во историјата на НБА лигaта според познатиот американски спортски портал „Bleacher report“. Авторите ги рангираа играчите на основ на нивните достигнување, но користеа и напредна статистика која се повеќе зема замав во кошарката. На второто место се наоѓа ѕвездата на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, додека трет е Карим Абдул-Џабар.

Интересно е што помеѓу првите 10 го нема Коби Брајант кој се наоѓа на 14. место а пред него на чудната ранг листа се наоѓа Стеф Кари кој се наоѓа на 10. позиција.
Топ 10 најдобри кошаркари според „Bleacher report“:
10. Стеф Кари
9. Вилт Чембрлен
8. Бил Расел
7. Тим Данкан
6. Шекил О‘Нил
5. Лери Бирд
4. Ирвин Меџик Џонсон
3. Карим Абдул-Џабар
2. Леброн Џејмс
1. Мајкл Џордан

Покрај Кари и Џејмс, од сè уште активните кошаркари се најдоа уште и Кевин Дурант (15 место), Џејмс Харден (27), Крис Пол (28), Расел Вестрбук (36), Каваи Ленард (42), По Гасол (46).

Комплетната листа може да ја погледнете на овој ЛИНК.

Поврзани вести

Арбреша Реџепи е осмиот македонски спортист кој ќе учествува на Игрите во Токио

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас победник во „квизот“ на Наполи – колку добро ги познаваш соиграчите?

Слободен печат

Џенова му понуди нов договор на „Гранде“ Пандев!

Слободен печат

Кои беа најбрзите македонски репрезентативци на Европското првенство?

Слободен печат

ВИДЕО: Англичаните „гладни“ за одмазда, не ја забораваат неправдата од 2010 година!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гаучосите“ го разбудија Лео Меси за да му честитаат роденден!

Слободен печат

Остави Коментар