Магла на Стража и на патниот правец Штип – Неготино

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 70 метри има на планинскиот превој Стража и од 70 до 80 метри на патниот правец Штип – Неготино. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од дожд и снег со слаб интензитет се бележат во Крушево, Маврово и на планинскиот превој Стража, но во моментов не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, соопшти ЈП „Македонија пат”.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

ЈП „Македонија пат” апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Информираат дека нивните дежурни екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Прочитајте и...  Социјално загрозените семејства ќе земаат гарантирана минимална помош од 4 до 10 илјади денари

За сите подетални информации граѓаните можат да се јават на дежурниот телефон 02/ 25 61 502 или на веб-страница www.makedonijapat.com.mk

Прочитај повеќе

Невладини организации бараат итни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот во Шуто Оризари

Слободен печат

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

МИА Агенција

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

МИА Агенција

Пробиштип со нови мерки за граѓаните

Слободен печат

Апел до граѓаните да купуваат навреме, а не пред самиот полициски час

Слободен печат

Најнови информации за состојбата со Ковид-19 во светот до 17 часот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕФН бара посебни мерки за помош на медиумите во ЕУ поради кризата

МИА Агенција

Гори стан во Куманово, десет пожарникари го гаснат пожарот

Слободен печат

Стапката на затвореници во нашата држава бележи пад од 29 проценти, најмногу затвореници има во Русија

Слободен печат

Сѐ уште се гаси пожарот кај Чернобил, радијацијата 16 пати повисока од вообичаеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

МИА Агенција

Петти ден нема новозаразени во Дебар и Центар Жупа

Слободен печат