Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Манчестер сити се наоѓа во небрано откако УЕФА го казни со двегодишна забрана за настап во европските купови.

Казната од УЕФА значи дека англискиот шампион само во наредната година ќе загуби 200 милиони евра од планираните приходи со настапот во ЛШ, а голем дел од ѕвездите во договорите имаат бонуси за настапи во европските натпреварувања и немаат намера да се откажат од нив.

Иако менаџерот Пеп Гвардиола изјави дека нема да ја напушти екипата, а фудбалерите добија ветување од газдата на клубот, Шеикот Мансур, кој е владетел на Обединетите Арапски Емирати дека сите тие бонуси ќе им бидат надоместени, медиумите предвидуваат големи промени во играчкиот кадар.

Според медиумите, во првиот бран на заминувања од екипата, најзвучни имиња се тиа на Серхио Агуеро и Рахим Стерлин. Шпанскиот „Дон Балон“ пишува дека по нивните стапки ќе тргнат Кевин де Брујне и Ејмерик Лапорт но тие не би требало да ја напуштат Англија и Премиер лигата.

Прочитајте и...  Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Според изворот на „Дон Балон“, следна дестинација за Де Брујне и Лапорт ќе биде европскиот шампион и речиси сигурно нов англиски шампион, Ливерпул.
Јирген Клоп сака со двоецот од Манчестер сити да ја засили конкуренцијата во својот тим, а со евентуалниот ангажман на Де Брујне и Лапорт, се поизвесно е дека Ливерпул би бил доминантен во Премиер лигата, и еден од главните фаворити за титулата во Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Лазаров: Седумката ја носам поради Кукоч, а Вардар му е потребен на македонскиот народ!

Слободен печат

МЗТ со предлог до АБА доколку предвреме заврши првенството

Слободен печат

Храбар или луд потег: Ванда Нара децата од Париз ги однесе во жариштетот на коронавирусот-Ломбардија

Слободен печат

Бензема за споредбите со Жиру: Не може да споредувате Формула 1 со картинг

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО: Олимписките игри во Токио ќе стартуваат на 23 јули 2021 година

Слободен печат

Ѕвездите на Барселона попуштија, се согласија на намалување на платите од 70 проценти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Секси новинарки во карантин (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо го навлече бесот на јавноста: Без заштита ги шеташе децата (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат

Коронавирусот одзеде живот на европски шампион во бокс

Слободен печат

Поранешна НБА ѕвезда на Њујорк му донира 10 милиони заштитни маски

Слободен печат

Јунајтед за 150 милиони евра најде идеален партнер за Бруно Фернандеш

Слободен печат