Ливерпул е петти англиски клуб со серија од 40 натпревари без пораз

„Црвените“ со победата над Вулверхемптон од 2:1 дојдоа до бројката од 40 натпревари без пораз во Премиер лигата.

Ливерпул во последните 40 натпревари во Премиер лигата запиша 35 победи и само пет нерешени исходи и стана петтиот англиски тим кој е во серија од најмалку 40 натпревари без пораз.

Првиот тим со ваква серија е Нотингем Форест кој во сезоната 1977078 имаше серија од 42 натпревари без пораз. Челси во сезоната 2004-05 имаше 40 натпревари без пораз, додека Хадерсфилд таун во 2010-11 врза 43 натпревари во кои не ја почувствува горчината на поразот.

Рекордер во Англија е екипата на Арсенал, кој имаше неверојатна 2003-04 сезона кога ја освои титулата без ниту еден пораз, а неговата серија изнесува дури 49 натревари во кои освојуваат бодови.

Ливерпул во наредниот натпревар, идната среда му гостува на Вест Хем, а во досегашните 23 натпревари остарија неверојатни 22 победи и само едно реми.

Прочитајте и...  Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат