20 C
Скопје

Лисната пита со тиквички и сирење: Едноставно феноменална! (РЕЦЕПТ)

Појадок, ручек или вечера, изберете сами, во секој случај оваа пита е идеална.

Состојки: 250 гр лиснато тесто, 250 грама тиквички, 250 грама сирење, 2 чешниња лук, 3 јајца, свежо мелен бибер, индиско оревче.

Подготовка: Лиснатото тесто развијте го на дебелина околу три милиметри и префрлете го во плех обложен со хартија за печење. Тивкичките исецкајте ги на тенки кругчиња или правоаголници, посолете и оставете ги да отстојат околу 20 минути за да го испуштат вишокот вода.

Сирењето измешајте го со сецканиот лук, ренданото индиско оревче и јајцата. Посолете и забиберете, па состојките добро измешајте ги. Смесата рамномерно распоредете ја по тестото, додадете ги тиквичките одозгора па печете ја питата во рерна на 170 степени околу 40 минути.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар