Лекарите препорачаа уште неколку дена самоизолација за Хрватскиот премиер

На хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој се зарази со новиот коронавирус, лекарите му го продолжија престојот во самоизолација.

Владата соопшти дека премиерот ќе остане во самоизолација уште неколку дена. Пленковиќ, велат тие, ќе работи од дома за тоа време, поради се уште присутните поблаги респираторни симптоми.

„Премиерот се чувствува добро и нема температура. За време на целиот период на изолација, кој започна во саботата, 28 ноември, тој работеше секојдневно и континуирано од дома, извршувајќи ги сите свои активности и должности”, соопшти Владата.

Пленковиќ е во самоизолација од 28 ноември, откако неговата сопруга беше инфицирана со Ковид-19. Два дена подоцна и тој доби позитивен тест за вирусот.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар