6 C
Скопје

Лани во четвртиот квартал 151 972 невработени од вкупно 941 524 активни лица

Во четвртото тримесечје од минатата година бројот на активното население во земјава изнесувал 941 524 лица, од кои 789 552 биле вработени, а 151 972 невработени лица.

Од вработените 471 739 лица биле од машки пол, а 317 813 од женски. Бројот на невработени мажи изнесувал 93 674, а на невработени жени 58 289. Од невработените дури 32 971 лице се со завршено високо образование.

Во четвртиот квартал од 2019 година, пак, бројот на активно население изнесувал 968 604 од кои 807 362 биле вработени,а 161 242 невработени лица.

Според податоците на Државниот завод за статистика, стапката на активност во четвртиот квартал од 2020 година е 55,9, стапката на вработеност 46,8, додека стапката на невработеност изнесува 16,1.

Прочитајте и...  Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред МЗ: Филипче, извади ја кацигата, поднеси оставка

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар