Лани е-трговијата во Германија изнесувала 72,6 милијарди евра

Секторот за е-трговија во Германија се зголемил за 11,6 отсто во 2019 година во однос на претходната година.

Германската Агенција за е-трговија и продажба на далечина соопшти дека дигиталната трговија е водечка во малопродажбата во денешницата.

Секторот за е-трговија во Германија се зголемил за 11,6 отсто во 2019 година во однос на претходната година.

Германската Агенција за е-трговија и продажба на далечина соопшти дека секторот за интернет трговија, вклучувајќи го ДДВ-то, во текот на минатата година во земјата изнесувал 72,6 милијарди евра, што е повеќе за 11,6 отсто во однос на 2018 година, кога изнесувал 65,1 милијарда евра.

Од Агенцијата проценуваат дека секторот за е-трговија во Германија оваа година ќе се зголеми за околу десет проценти и ќе достигне 80 милијарди евра.

Купувањето преку интернет може да биде најбрз и често најевтин начин за снабдување со некој одреден производ.

Прочитајте и...  Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Е-трговијата се смета за најпрофитабилен облик на трговија поради едноставноста и ниските трошоци.

Најголеми европски пазари за е-трговија се Германија, Велика Британија и Франција.

Прочитај повеќе

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Остави Коментар

пет + пет =

Прочитај повеќе

Словенија апелира до граѓаните да бидат внимателни кога патуваат во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат