Кузмановски: „Чкембарите“ се најдобри на светот, убеден сум дека заедно ќе се радуваме

фото: принтскрин/РК Еурофарм Пелистер

Филип Кузмановски официјално беше промовиран како нов играч на актуелниот македонски ракометен шампион Еурофарм Пелистер.

Македонскиот репрезентативец се очекува да биде еден од клучните ракометари во тимот на Бранислав Ангеловски на патот кон освојување на титули.

Кузмановски со нетрпение ги очекува настапите во дресот на битолската екипа:

– Благодарност до претседателот и клубот што направија сè да ме доведат. Мотивиран сум и едвај чекам да заиграм во дресот на мојот клуб. Два дена работам со екипата, ги познавам моите соиграчи, со некои бев соиграч и во Бундеслигата. Знаеме какви навивачи се „Чкембарите“ и какви вљубеници се битолчани, најдобри во светот, и убеден сум дека заедно ќе се радуваме – вели Кузмановски.

Тренерот Ангеловски вели дека клубот преговарал и порано да се доведе репрезентативниот бек:

– Преговаравме со Вецлар и порано да го доведеме Кузмановски, но сега беше вистинскиот момент. Му благадарам на Филип што ја одбра нашата од многубројните понуди. Знаеме што значи за нас како клуб и за нашиот град неговото враќање. Со него имаме уште појака македонска структура во тимот и сигурно ќе ни биде од голема корист – се зборовите на Ангеловски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот