Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Володимир Зеленски во Осло / Фото EPA-EFE/Javad Parsa /

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажува очекуваната посета на Мадрид в петок, објавија шпанските медиуми, а информацијата е потврдена и од шпанската кралска палата.

Палатата денеска ја ажурираше кралската агенда, отстранувајќи ја средбата в петок меѓу шпанскиот крал Фелипе Шести и Зеленски.

Шпанскиот печат објави дека украинскиот лидер ја донел одлуката откако Русија започна нова офанзива во североисточна Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот