Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, досега, во државава достигна 7.777.

Според податоците, регистрирани се и рекордни 336 оздравени, чиј вкупен број изнесува 3.960, а вкупно се починати 368 пациенти.

Меѓу оздравените е и 20 – годишен пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот. Ова е шестти познат случај во светот каде Ковид-19 развил ваква клиничка слика, велат докторите од Градската општа болница „8 Септември” кои му го спасиле животот на младиот човек.

– Ова е реткост во светот и убава вест меѓу медицинските работници во установата кои со месеци секојдневно водат битки со Ковид-19. Тие се надеваат дека новиот ден ќе донесе помалку ново заболени. Вирусот е непредвидлив. Чувајте се, почитувајте ги мерките и заштитете се. Денеска, за првпат се регистрирани рекорди 336 оздравени пациенти, објави на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Прочитајте и...  Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

Тој посочува дека се радува на секој излекуван пациент.

– Заедно ќе ја добиеме битката со Ковид-19! Да ги почитуваме мерките за заштита. Само со носење на заштитна маска, одржување дистанца и често миење на рацете ќе го спречиме ширењето на вирусот. Знам дека ќе успееме и ќе победиме, напиша Филипче.

Бројот на активни случаи во државава изнесува 3.449 од кои најголем број – 1.871 се во Скопје, а потоа следат Тетово со 324 случаи, Куманово со 164 случаи, Штип со 161 случај, Струга со 147 случаи…

На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 92 пациенти од кои на кислородна поддршка се 59 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Во ГОБ „8 Септември” се хоспитализирани 96 пациенти од кои на респираторна машина се четворица пациенти. Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти, две деца, а едно е суспектно на вирусот.

Прочитајте и...  Ново промотивно видео кое ја претставува Македонија како врвна дестинација (ВИДЕО)

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 112 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат