8 C
Скопје

Косово со седум починати, 296 нови случаи и 526 оздравени пациенти од ковид-19 во последните 24 часа

Бројката на жртви на пандемијата на ковид-19 во Косово се искачи на 1.399 од појавата на болестаоткако минатото деноноќие починаа нови седум пациенти со вирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во денешното соопштение на Националниот институт за јавно здравство на Косово се наведува дека, од вчера извршените 1.659 тестови со методот РТ-ПЦР (205.352 вкупно досега), позитивни на коронавирусот биле 296 лица.

Вклучително новозаболените, бројот на лица кај кои е откриен вирусот од почетокот на епидемијата достигна 55.135. Од нив, болеста досега ја совладале 88.572 лица, а во текот на вчерашниот ден како излекувани се евидентирани 526 пациенти.

Согласно официјалните статистики на косовските здравствено власти, во земјата во моментот има 5.161 активен носител на коронавирусот.

Прочитајте и...  Гутереш: Црвен аларм за планетата поради климатските промени

Поврзани вести

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Слободен печат

Вооружени лица киднапирале 317 ученички во Нигерија

Слободен печат

Остави Коментар