Климатизерите и рестораните го оставија Дубровник без струја – Слободен печат
ВестиРегион

Климатизерите и рестораните го оставија Дубровник без струја

Како што пишуваат медиумите, повикувајќи се на хрватската Електродистрибуција, станува збор за сериозен проблем кој ќе треба повеќе време за да се санира.

Дубровник и дел од историското јадро на градот останаа без струја, поради што се затворени повеќето објекти во најфрекветниот дел на градот.

Како што пишуваат медиумите, повикувајќи се на хрватската Електродистрибуција, станува збор за сериозен проблем кој ќе треба повеќе време за да се санира, и дека работниците ќе треба да го сопрат и сообраќајот во центарот, каде треба да се замени трансформаторот.

„Системот е преоптоварен во најголем дел поради бројни клима уреди, но и поради рестораните во центалниот дел на градот”, вели градоначалникот на Дубровник, Мато Франковиќ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close