Каратистот Емил Павлов со исполнета норма за учество на Европските игри 2023

фото: facebook/Emil Pavlov

Еден од најдобрите македонски каратисти има официјално исполнета форма за учество на Европските игри кои ќе се организираат годинава во Полска.

Емил Павлов и единствениот македонски каратисти со трето учество на Европските игри.

– Голема чест и привилегија е за мене што ќе имам можност по трет пат во низа на европски игри да ја претставувам Македонија на највисоко ниво. Голема благодарност упатувам до сите кои веруваат во мене и на поддршката за исполнување на оваа норма – вели Павлов.

Македонскиот каратист ќе настапи во категоријата -67 кг., а во конкуренцијата за освојување на медали се наоѓаат Стивен Да Коста (Франција), Дионисиос Ксенос (Грција), Бурак Ујгур (Турција), Турал Агаларадзе (Азербејџан), Ивес Мартиал Тадиси (Унгарија) и Милош Сабицки (Полска).

Потсетување дека на Европските игри одржани во Баку во 2015 година Павлов освои бронзен медал (-60 кг.), како и Мартин Несрторовски во категоријата +84 кг.

Европските игри во Полска ќе се одржат од 21 јуни до 2 јули 2023 година, се очекува да партиципираат 48 земји и се натпреваруваат во 26 спортови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот