Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Аргентинецот го потпиша важечкиот договор уште во 2017 година, а од тогаш се зборуваше многу за неговото незадоволство од работата на Барса и одредени членови на управата..

Најдобриот фудбалер на Барселона ќе остане на „Камп Ноу“ најмалку уште една година, откако истече клаузулата во неговиот договор, според која тој летово би можел да го напушти клубот како слободен агент.

Лионел Меси има важечки договор со шпанскиот шампион до крајот на следната сезона, но тој не ја искористи можноста да го извести клубот до 30 мај за можноста да си замине во летниот период.

Аргентинецот го потпиша важечкиот договор уште во 2017 година, а од тогаш се зборуваше многу за неговото незадоволство од работата на клубот и одредени членови на управата, што ги поттикна шпекулациите дека тој конечно би можел да се раздели со каталонскиот клуб.

Но, не треба да се заборави дека Меси постојано ја истакнуваше својата желба да ја заврши кариерата во клубот со кој ги постигна најголемите успеси од 2005 година.

Прочитајте и...  ЛШ: Тежок пат за Јувентус и Барса, Аталанта на ПСЖ!

Во изминатиот период, Меси се поврзуваше со можен трансфер во редовите на Манчестер сити кој го води менаџерот Пеп Гвардиола, а во управата на клубот се наоѓаат и поранешните директори од Барселона, Чики Бегиристајн и Феран Сориано.

Сити и натаму го следи развојот со договорот на Меси, а интересно е што зборуваше и за желбата дека сака да ја заврши кариерата во својата родна земја, поточно во поранешниот клуб, Њуелс Олд Бојс.

Ја сакам Барселона, но навистина ми недостасува Росарио. Барселона е мојот дом. Јас сум тука подолго отколку во Аргентина и сакам да играм овде, уживам во сè што правам – беа зборовите на моментно најдобриот фудбалер на светот во февруари годинава.

Прочитајте и...  Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Прочитај повеќе

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат

Вујин и официјално нов ракометар на Вардар

Слободен печат