Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Нашата најдобра фудбалска репрезентација триумфираше на нашиот најголем стадион со двата голови на Стојковски и еден на Христов.

И против многу позвучни репрезентации нашите најдобри фудбалери успеале да го напуштат теренот непоразени, иако воглавно натпреварите завршувале нерешено, против Англија, Италија, Холандија, Португалија.

Но, не така често доаѓаме до победи над атрактивни ривали, иако секако тука не се исклучуваат мечевите против Норвешка (2:0), Бугарија (2:0), Шкотска (1:0), Хрватска (2:0), Турција (1:0), Данска (3:0)…

Поради пандемијата на коронавирусот одложен е повторно полуфиналниот дуел од Лигата на нации меѓу Македонија и Косово за пласман на наредното ЕП 2021.

Во квалификациите за пласман на Светското првенство 1998, на денешен ден 2 април 1997 година во Скопје селекцијата предводена од тогашниот селектор Ѓоко Хаџиевски триумфираше против Република Ирска со 3:2.

Стрелаше Митко Стојковски кој двапати беше прецизен од пенал, а му се придружи и Ѓорѓи Христов.

Прочитајте и...  Ролан Гарос ќе се игра пред полни трибини

После тој триумф ги одржувавме шансите за учество во мундијалскиот бараж и второто место, следуваше и победа над Исланд (1:0), но во последните три меча од квалификацискиот циклус, загубивме од Романија, и на крајот двапати од Литванија.

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат