-6 C
Скопје

ИНВЕСТИЦИЈА ОД 3,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Турција го претстави првиот домашно произведен автомобил (ВИДЕО)

Турција го претстави својот прв автомобил од домашно производство и се очекува првите возила да излезат од производна лента во 2022 година, јави Анадолија.

Турската автомобилска групација Joint Venture Group Inc или ТОГГ се состои од пет компании и планира да основа фабрика во производниот центар Бурса. Инвестицијата од 22 милијарди лири (3,7 милијарди американски долари) ќе овозможи производство на пет модели и вкупно производство на 175.000 возила годишно.

Првиот C-SUV ќе биде претставен во 2022 година, според веб-страницата на ТОГГ.

– Проектот се очекува да придонесе 50 милијарди американски долари во турската економија за 15 години по воведувањето на возилото во 2022 година, рече Мехмет Гурчан Каракас, главен извршен директор на конзорциумот.

Прочитајте и...  НУК со барања до Владата и рок до 25 јануари за нивно прифаќање: Безусловна субвенција за сите вработени во угостителската индустрија додека траат рестрикциите

Инвеститорите треба да обезбедат најмалку 3,5 милијарди лири во готовина како капитал до крајот на 2023 година, јави Блумберг.

Поврзани вести

Амазон му понуди помош на Бајден за да се изведе масовна вакцинација

Слободен печат

Бајден го прочита писмото од Трамп: Многу великодушно од него

Слободен печат

Меркел му честиташе на Бајден: Очекувам ново поглавје во германско-американското пријателство и соработка

Слободен печат

ФОТО: Северина го поддржа Бајден, но во костим за капење со американското знаме!

Слободен печат

Бајден пешки пристигна до Белата куќа: Ова ќе му бидат првите потези на новата функција

Слободен печат

Кога ви се јаде еден час пред полноќ: Мафини за брзо и здраво заситување

Слободен печат

Остави Коментар