Индија очекува преземање на контролата над Кашмир

Индискиот министер за надворешни работи Субрахманјам Јаишанкар денеска изјави дека дел од Кашмир, кој е под контрола на Пакистан, припаѓа на Индија и дека очекува еден ден Индија да ја преземе контролата над тој дел.

Индија владее со многу населената долина Кашмир, додека Пакистан контролира дел од територијата на запад, што Њу Делхи го опишува како „Кашмир под окупација на Пакистан” (ПоК).

– Нашиот став за ПоК секогаш беше и ќе биде јасен. ПоК е дел од Индија и очекуваме еден ден да имаме физичка јурисдикција над тој дел – рече министерот Јаишанкар на прес-конференција.

Минатиот месец Њу Делхи го укина посебниот статус на муслиманското мнозинство во Кашмир во обид да ја интегрира индиската територија, што предизвика протести и ги налути Кашмир и Пакистан

Прочитајте и...  Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат