И Земјата „пее“: Слушнете го звукот на планетата за време на соларна бура (ВИДЕО)

Сончевите или соларни бури се нарекуваат и геомагнетни бури, а се јавуваат на целата Зем и можат да траат неколку дена. Тие предизвикуваат зголемување на електромагнетното зрачење на атмосферата, пречки во краткобрановите комуникации, зголемување на корозијата на подземните цевки, дефекти на електричните водови, аномалии во работата на комуникациските сателити.

За време на геомагнетните бури често се појавува поларна светлона, а зачестеноста на геомагнетните бури е во причинска врска со приближно 11-годишниот период на промена на соневата активност.

Импресивен е звукот што го произведува нашата планета во допир со другите „џинови„ од вселената, а нè потсетува на тоа колку всушност луѓето немаат влијание и покрај моќната технологија. Слушнете како звучи „песната“ на Земјата:

Прочитајте и...  Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Прочитај повеќе

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски