15 C
Скопје

И Пеп го крена гласот против Суперлигата: Управата мора да ми ја објасни одлуката

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, не е сигурен дека неговиот тим треба да биде дел од новоформираната Суперлига.

Гвардиола пред претстојниот натпревар на неговиот тим против Астон Вила во Премиер лигата, пред новинарите зборуваше за Суперлигата.
– Спортот не е спорт кога врската помеѓу трудот и награда не постои. Тоа не е спорт доколку успехот е загарантиран или доколку не е важно кога ќе загубиш. Многу пати кажав дека сакам успешна Премиер лига, а не само еден клуб да биде на врвот. Не е во ред кога можеби четири или пет клубови одат горе и ќе им се приклучат на овие екипи. Но, што се случува кога 14 или 15 од тие клубови немаат добра сезона и секој пат се во едно натпреварување – изјави Гвардиола кој потоа кажа што мисли за Суперлигата и учеството на неговиот тим во неа.

– Ова ситуација со Суперлигата мора да биде разјаснета и мора да се знае зошто се донесени вакви одлуки. Претседателот мора да ми одговори зошто Сити е дел од Суперлигата. Зошто Ајакс не е вклучен во овој проект и покрај сите успеси. Објаснете ми го тоа.  Суперлигата е ембрион кој сè уште не дише. Ние може да зборуваме за реалноста, а тоа е Лигата на шампионите. Ние ќе се обидеме да се пласираме во финалето на ЛШ, а потоа и следната сезона сакаме да играме во европските купови бидејќи тоа го заслуживме и освоивме со нашата работа и резултати на теренот

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар