Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 135 нови случаи на Ковид-19, а бројот на активни случаи е вкупно 1.158.

Меѓу нив, 274 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 26 се на апарати за дишење. Три лица починале.

Во Хрватска досега се забележани вкупно 16.380 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 275 починале.

Вкупно закрепнале 14.947 лица, од кои 154 во последните 24 часа. Во моментот има 8.744 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 300.492 лица, од кои 4.494 во последните 24 часа.

Прочитајте и...  Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Поврзани вести

Борба против ковид-19: НАТО и ЕУ ќе испратат 300 медицински лица на помош на Чешка

Слободен печат

Бугарски „Дневник“ открива зошто Бугарија го блокираше договорот со Фронтекс

Слободен печат

ФОТО: Претставниците на „Полио плус” се пожалија кај Пендаровски за финансиската поддршка од државата

Едвард Сноуден доби дозвола за постојан престој во Русија

Слободен печат

Прилепската болница доби санитетско возило од Германската амбасада

Слободен печат

Велес ќе гради социјална зграда за ранливите семејства од градот

Слободен печат

Остави Коментар