Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Лара ван Руијвен почина на 27-годишна возраст.

Холандскиот спорт и во тага откако од Франција пристигна вест дека по двонеделна кома почина 27-годишната светска и европска шампионка во брзо лизгање, Лара ван Руијвен.

– Ова е неверојатен удар за нашата репрезентација. Ни недостасуваше во изминатите две недели, а оваа вест е неверојатна – изјави Јероен Отер, тренерот на холандската репрезентација во брзо лизгање.

Лара ван Руијвен/EPA-EFE/FILIP SINGER

Светската шампионка на 500 метри брзо лизгање починала како последица на автоимуна реакција. Таа била хоспитализирана кон крајот на минатиот месец откако и се слошило на тренингот, а четири дена подоцна била префрлена на оддел за интензивна нега.

Причина за смртта на Ван Руијвен е автоимуна болест поради која дошло до внатрешко крвавење по што Холанѓанката била ставена во индуцирана (вештачка) кома и над неа биле извршени неколку операции, но состојбата не се подобрила. Лара ван Руијвен починала на 10 јули во билница во францускиот град Перпињан.

Прочитајте и...  Од мај Агенцијата за вработување нема официјални податоци за бројот на невработени лица

Автоимуните болести се појавуваат како последица на претерана реакција на имунолошкиот систем против оганизми и ткива кои се присутни во телото. Денеска постојат повеќе од 40 болести кои се класифицирани како сигурно или веројатно од автоимуно потекло и од нив боледува 5-7% од светската популација, а болестите се јавуваат без предупредување или јасни причини.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

Американскиот режисер Мајкл Мур ја промовира С. Македонија како една од осумте земји каде Американците може слободно да патуваат

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Од мај Агенцијата за вработување нема официјални податоци за бројот на невработени лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Пренџов: Доколку се појавиме со двоецот Заев – Ахмети во Брисел ќе добиеме ист или полош одговор од минатата година

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат