Харадинај го смета Албин Курти за измамник, а Белград за политичар од минатото - Слободен печат

Харадинај го смета Албин Курти за измамник, а Белград за политичар од минатото

Харадинај смета дека Курти се обидува преку популизам и ефтини политички изјави да се здобие со доверба кај косовските граѓани, преку оваа и изјавите дека Заедницата на српски општини на Косово (ЗСО) не постои бидејки таа е призвод на Белград.

Косовскиот премир во заминување Рамуш Харадинај го нарече измамник лидерот на самоопределување Албин Курти поради неговата изјава дека како иден премиер нема да го признае меќунаордниот спецјален суд за воени злосторства во Хаг.

Харадинај смета дека Курти се обидува преку популизам и ефтини политички изјави да се здобие со доверба кај косовските граѓани, преку оваа и изјавите дека Заедницата на српски општини на Косово (ЗСО) не постои бидејки таа е призвод на Белград.

Србија жестоко ја критикуваше оваа изјава на Курти оценувајки дека единсветно што во моментов е мртво е желбата на идниот косвски премиер за дијалог. Белград го нарече Курти ,, политичар од минатот бидејки покажува незаинтересираност за мир и стабилност.

Харадинај пак изрази надеж дека лидерот на ,, Самоопределувањe” чија партија освои најголем број на гласови на изборите, нема да ги укине таксите од 100 проценти воведени кон Србија, што според него би била голема грешка .

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

nineteen − four =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат