Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Српските медиуми, меѓутоа, јавуваат дека постојат два правци кои можат да се искористат за железнички да се поврзат Белград и Приштина.

Премирот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај изјави дека со специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за преговори меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел не разговарал за Договор за железницата и оти таа фаза не може да се дефинира како продолжување на дијалогот, јавуваат албанските медиуми.

-Тоа не беше дискусија. Веќе кажав за што разговаравме, изјави Харадинај.

Вели дека изборот за тоа кој ќе оди во Берлин го направило косовското Министерство за инфраструктура.

Сепак, Харадинај вели дека имплементацијата на таков договор би можела да трае подолго бидејќи железничката инфраструктура на Косово е во лоша состојба.

-Имаме железници кои се поврзани со Србија и се во лошо состојба. Во процес сме на реновирање, тоа е голем проект заедно со Европската унија. Договорот со Србија не му нанесува штета на Косово, вели Харадинај.

Прочитајте и...  Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Српските медиуми, меѓутоа, јавуваат дека постојат два правци кои можат да се искористат за железнички да се поврзат Белград и Приштина.

Првиот правец би можел да биде пругата Белград-Лапово-Крагујевац-Краљево-Приштина во должина од 366 километри. Вториот правец, пак, би можел да биде Белград-Лапово-Ниш-Дољевац-Куршумлија-Приштина, во должност од 388 километри.

Во овој момент, првата линија функционира, но до станицата Косовска Митровица Север. Во втората, пак, возовите одат до Мердаре.

Како што пишуваат српските медиуми, пругата од Мердаре е непроодна бидејќи тунелот на самата граница е срушен при бомбардирањето во 1999 година. Меѓутоа, железницата на територијата на Косовска Митровица е во многу лоша состојба и во овој момент се реконструира.

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат