Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Српските медиуми, меѓутоа, јавуваат дека постојат два правци кои можат да се искористат за железнички да се поврзат Белград и Приштина.

Премирот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај изјави дека со специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за преговори меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел не разговарал за Договор за железницата и оти таа фаза не може да се дефинира како продолжување на дијалогот, јавуваат албанските медиуми.

-Тоа не беше дискусија. Веќе кажав за што разговаравме, изјави Харадинај.

Вели дека изборот за тоа кој ќе оди во Берлин го направило косовското Министерство за инфраструктура.

Сепак, Харадинај вели дека имплементацијата на таков договор би можела да трае подолго бидејќи железничката инфраструктура на Косово е во лоша состојба.

-Имаме железници кои се поврзани со Србија и се во лошо состојба. Во процес сме на реновирање, тоа е голем проект заедно со Европската унија. Договорот со Србија не му нанесува штета на Косово, вели Харадинај.

Прочитајте и...  Суровите зимски услови ги влошуваат страдањата на 170 илјади Сиријци кои живеат на отворено

Српските медиуми, меѓутоа, јавуваат дека постојат два правци кои можат да се искористат за железнички да се поврзат Белград и Приштина.

Првиот правец би можел да биде пругата Белград-Лапово-Крагујевац-Краљево-Приштина во должина од 366 километри. Вториот правец, пак, би можел да биде Белград-Лапово-Ниш-Дољевац-Куршумлија-Приштина, во должност од 388 километри.

Во овој момент, првата линија функционира, но до станицата Косовска Митровица Север. Во втората, пак, возовите одат до Мердаре.

Како што пишуваат српските медиуми, пругата од Мердаре е непроодна бидејќи тунелот на самата граница е срушен при бомбардирањето во 1999 година. Меѓутоа, железницата на територијата на Косовска Митровица е во многу лоша состојба и во овој момент се реконструира.

Прочитај повеќе

Топ Чанел: Албанската полиција во тајност го следелa камионот до Крушопек

Слободен печат

Суровите зимски услови ги влошуваат страдањата на 170 илјади Сиријци кои живеат на отворено

МИА Агенција

Лидерите во Јужен Судан направија клучни чекори за прекинување на петгодишната граѓанска војна

МИА Агенција

Комисијата која ја формираше Чулев разгледа вкупно 77 итни барања за патни исправи

Слободен печат

Русија и Турција остануваат во секојдневен контакт за ситуацијата во Идлиб

Слободен печат

ВРАБОТУВАМЕ! Пријавете се на огласот

Слободен Печат

Остави Коментар

Шестнаесет − девет =

Прочитај повеќе

Пицула ги претстави нацрт препораките за проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Спасовски: Сме и ќе бидеме кредибилен партнер на НАТО и на ЕУ

Слободен печат

Членови на секта заболени од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен печат

Турција ги укинува визите за туристите од овие шест европски држави

МИА Агенција

Грипот ја зеде и третата жртва, почина 50-годишен маж на Пулмологија

Слободен печат

Просечната плата во декември 26.836 денари

Слободен печат