Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Џејдон Санчо во 2017 година пристигна во редовите на Борусија Дортмунд со епитет на еден од најдобрите фудбалери и во изминатите три сезони во целост ги оправда предвидувањата, а беше платен само седум милиони евра.

Санчо едноставно не сакаше да го чека менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола да му даде шанса во првиот тим и поради тоа се одлучи да замине во Бундеслигата и Борусија Дортмунд каде редовно ќе игра и ќе продолжи да се развива.
Неговиот развој во изминатите три години беше импресивен, Санчо стана едне од најдобрите млади фудбалери на светот и стандарден англиски репрезентативец иако има само 20 години, а секоја екипа која е заинтересирана за него мора тропне на вратата на германскиот тим со кофер со 120 милиони евра.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Во Манчестер сити се свесни дека направија голема грешка со Џејдон Санчо, но се чини дека ништо на научија.
Имено, спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк, денеска потврди дека нов фудбалер на „милионерите“ е Џејми Бајно-Гитенс, 16-годишен фудбалер кој игра на левата крилна позиција и доаѓа токму од академијата на Манчестер сити.

Бајно-Гитенс веднаш е приклучен на тимот на Борусија до 19 години, а се очекува од наредната сезона да биде прекомандуван во првиот тим и експертите му предвидуваат дека може да го достигне квалитетот на Санчо, па затоа и не чуди што се одлучи кариерата да ја продолжи во германскиот тим.

Прочитајте и...  Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Поврзани вести

Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Слободен печат

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Вардарци одат на втора победа во ЛШ против незгодниот Порто

Слободен печат

Остави Коментар