4 C
Скопје

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Гувернерот на англиската Банка, Ендрју Бејли денеска истакна оти е малку веројатно дека постоечките криптовалути ќе потраат доволно долго за да служат како средство за плаќање.

– Дали сме на услови во кои дизајнот и управувањето ќе овозможат траење на дигиталната валута? – Не, не мислам дека сме стигфнати до таму, изјави Бејли.

Најпознатата криптовалута, биткоинот, достигна рекордна вредност од 42.000 долари на 8 јануари, но и падна на ниво од 28.000 долари во текот на минатата недела.

Бејли наведува дека сите предизвици на поставување на дигитална криптовалута како средство за плаќање се потценети, како и нивото на приватност што во тој случај мора да биде обезбедено.

– Прашањето на приватност за било кои трансакции е големо за целата тема на криптовалута, како и каде е јавниот интерес во целата ситуација, истакна Бејли.

Прочитајте и...  Во Битола вандалски уништен симболот на градот

Поврзани вести

Џафери ги предупреди пратениците: Доста со калкулации, доаѓајте на работа!

Фицо: Со потврда или не од лабораторијата во Лондон, сигурни сме дека нови мутации на ковид-19 во Албанија постојат

Слободен печат

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат

Британски институт за стратешки студии: Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Слободен печат

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат

Остави Коментар