Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

Грција ставила вето на заедничката изјава што се подготвувала да се издаде по синоќешниот состанок на северно атлантскиот совет на ниво на амбасадори, бидејќи САД, Велика Британија, Франција и Германија не се согласиле во текстот да биде вклучен и дел за бегалското/ мигрантското прашање, објавија онлајн изданијата на грчките весници „То вима” и „Катимерини”, повикувајќи се на свои извори и информации, јави дописничката на МИА од Атина.

Според „То вима”, одлуката дошла по наредбата на шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, до постојаната делегација на Грција во НАТО, бидејќи во текстот на заедничкото соопштение не бил вклучен грчкиот предлог за почитување на Договорот од 2016 меѓу ЕУ и Турција за бегалското/ мигрантското прашање.

Прочитајте и...  Снегот не е закана за земјоделството, можни штети кај коскестите овошки ако температурата падне под нула

„Катимерини” пишува дека турската страна, на состанокот го споменала бегалското прашање, објаснувајќи дека не може да се грижи за четири милиони бегалци и мигранти кои што се наоѓаат во внатрешноста на земјата, а САД, Британија, Германија и Франција покажале целосно разбирање за позициите на Турција.

-Впечатлив е фактот што, освен претставниците од Грција, никој од останатите не го постави прашањето за присуството на турските вооружени сили во операција надвор од нејзините граници, пишува „Катимерини”.

Прочитај повеќе

Коронавирусот и коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

МИА Агенција

Коронавирусот се шири во словенечките домови за стари лица, свикан кризен состанок

МИА Агенција

Путин работи со полна пареа но преку видео врска: Негови соработници секој ден ги тестираат од коронавирус

Слободен печат