„Граѓаните“ се нови лидери во Премиер лигата

Фудбалерите на Манчестер сити имаат бод предност пред Ливерпул на врвот на табелата/ фото: EPA-EFE/TIM KEETON

Фудбалерите на Манчестер сити славеа со 1:3 на гостувањето кај Вотфорд во рамки на 15 коло од Премиер лигата.

Победата на „Викариџ роуд“ значеше и искачување на првото место на табелата со 35 бода, еден повеќе од Ливерпул и два од Челси кој денеска загуби од Вест Хем.

„Граѓаните“ победата ја најавија уште во четвртата минута со голот на Рахим Стерлинг, а Бернардо Силва во 31 минута зголеми на 0:2.

Португалецот со својот втор гол во 63 минута ги разреши сите дилеми околу победникот, а домашниот тим до крајот на средбата успеа само да го ублажи поразот преку Кучо.

Видео на денот