7 C
Скопје

„Граѓаните“ во победничка серија, Фоден го сруши Брајтон

Англискиот вицешампион ја оствари четвртата победа по ред.

Фудбалерите на Манчестер сити ја потврдија одличната форма и во наптреварот против Брајтон славејќи со минимални 1:0 во рамките на 18. коло од Премиер лигата.

Ова беше четврта победа по ред за „граѓаните“, а херој на натпреварот е Фил Фоден кој во 44. минута го постигна единствениот гол на натпреварот. Талентираниот англиски фудбалер по приемот на топката која му ја упати Кевинб де Брујне, се ослободи од својот чувар и без проблеми го совлада противничкиот голман.

Победата можеше да биде поубедлива доколку своите шанси ги искористеа Де Брујне, Марез, Гундоган како и Бернардо Силва кој во 59. минута ја погоди стативата.

Со новите три бода, Манчестер сити се искачи на третото место на табелата со 32 бода, четири помалку од лидерот Манчестер јунајтед, но има и натпревар помалку во однос на „црвените ѓаволи“ и второпласираниот Ливерпул.

Прочитајте и...  Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале

Поврзани вести

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат

Македонија ЃП остана без Абдул Басит, напаѓачот потпиша за тунискиот шампион

Слободен печат

Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

Слободен печат

Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале

Слободен печат

Е. Пелистер подобар од Горица на контролата во Словенија

Слободен печат

Капитенот Лазаров со поддрша за Мукаетов: Под неговот водство се изградивме како сериозна федерација

Слободен печат

Остави Коментар