Гостиварка ограбила автобуска билетарница

Општина Гостивар / Фото: МИА

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против две лица, од кои едното се товари за кривично дело тешка кражба, додека другото е обвинето за помагање при извршување на истото кривично дело.

Обвинетата 28-годишна жителка на селото Вруток, на 7 овој месец, извршила кражба во објектот на автобуската станица во Гостивар. Вториот обвинет, на возраст од 62 години и помагал така што и давал совети и упатства како да го изврши кривичното дело. Како вработено лице кај оштетениот, тој и кажал на обвинетата каде се клучевите од просториите. Двајцата заедно се упатиле кон билетарниците, каде обвинетата најпрвин од необезбедени простории украла мобилен телефон Ајфон 5 и повеќе клучеви. Откако не успеала да најде соодветен клуч за да ја отклучи вратата од една од билетарниците, таа со физичка сила ја отворила вратата и одзела 5.000 денари во различни апоени.​​

Видео на денот