15 C
Скопје

Ѓоргиев за СП: Бугарите уште на почетокот одбија посредник, ние повеќе не им понудивме

Според Драги Ѓоргиев, копретседател во мешовитата македонско-бугарска комисија од македонската страна, Бугарите не се заинтересирани за посредник кој би помогнал да се постигне напредок во комисијата. Тие тоа го одбиле уште на почетокот, а таа тема не била отворена повторно.

– Ние уште на првата средба на комисијата предложивме да бидат вклучени стручњаци, не историчари, туку повеќе експерти за учебници кои имаат искуство во тоа како да се надминат разни симболично-наративни спорови во учебниците, но тоа беше веднаш одбиено од бугарска страна. Тие посредници, требаше да бидат претставници на двете страни, а Македонија и Бугарија да имаа обврска да соработуваат со нив, заеднички да им исплаќаат хонорар за ангажманот итн. Бугарија одби со образложение дека нема потреба од посредници, олеснувачи итн, и дека ќе разговараме само двете страни, затоа што останатите не ја познаваат детаљно проблематиката. После тоа ние веќе не се обидовме да предложиме да се вклучи трета страна – вели Ѓоргиев за „Слободен печат“.

Тој додава дека македонската страна во одреден период имала двајца советници за учебниците, кои не биле дел од комисијата, туку само соработници.

– Со нив се консултиравме за тоа каде грешиме, каков пристап во учебниците треба да се прифати, што да се поправи во работата и тоа не само за учебниците, туку и во целата комисија. но тие не беа дел од комисијата, туку само соработници – вели Ѓоргиев.

Европратеникот Андреас Шидер пред три дена предложи да се поканат еминентни странски историчари во заедничката комисија за да се излезе од ќорсокакот во кој се најдоа Македонија и Бугарија околу историските прашања.

– Имам сугестија за заедничката комисија доколку нејзината работа остане заглавена како сега. Можеби треба да поканиме двајца или тројца еминентни историчари од ЕУ кои немаат инволвираност во регионот да помогнат да се стави прашањето во научна рамка – изјави Шидер на брифинг со новинари, пренесе МИА.

Од Владата за „Слободен печат“ изјавија дека секој предлог што ќе ја подобри работата е добредојден, но за тоа дали е потребен посредник или не е најдобро да се изјаснат самите.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар