Ѓоргиев од мешовитата македонско-бугарска комисија: Гоце Делчев треба заедно да го чествуваме

Професорот Драги Ѓоргиев, ко-претседавач на Мешовитата комисија со Бугарија од македонска страна, вечерва во интервју за телевизијата „Сител” истакна дека работата на Комисијата не е да го утврдува идентитетот на Гоце Делечев, туку да се постигне договор тој заедно да се чествува. Професорот очекува Комисијата, чија работа беше прекината кон крајот на минатата година, наскоро да продолжи со активности.

– Постои архивска документација за Гоце Делчев. Постојат документи во кои тој се декларирал како Бугарин. Но, постојат и документи во кои Гоце Делчев зборува за Македонци, за Македонки, за држава Македонија. Овој спор ќе се реши само ако се напуштат тврдите ставови. Треба да го чествуваме заеднички и да се земат предвид двете перцепции, истакна професорот Ѓоргиев.

Прочитајте и...  Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Тој очекува Комисијата наскоро да продолжи со работа и најави дека македонскиот тим ќе се сретне со бугарските колеги на крајот на септември или почетокот на октомври.

Ѓоргиев објасни дека работата на Комисијата била прекината поради тензијата што се јавила по декларациите усвоени во бугарскиот Парламент и од БАН, со кои се негира македонскиот јазик. Тој потенцира дека прашањето за македонскиот јазик не смее да се отвора и тоа не треба да биде предмет на расправа на Комисијата.

Прочитај повеќе

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат

Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Борел: ЕУ не е е комплетна без Западен Балкан

Слободен печат

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала

Слободен печат

Спасовски: Не смее да има полициска бруталност, годинава поднесени 46 претставки за работата на полицијата

Слободен печат

Прва претседателска дебата вечерва меѓу Трамп и Бајден за изборите 2020 година  

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со ковид-19 во светот

Слободен печат