ФОТО | Големи семејства кои практикувале инцест

Царот Алексеј Николаевич од Русија

Еден од најпознатите примери на кралското родосквернавење е хемофилијата на царскиот син Алексеј, која ја наследил од неговата мајка, внука на кралицата Викторија. Татко му бил Никола, последниот руски цар, а целото негово семејство е убиено во револуцијата во 1918 година.

Се верува дека лудиот свештеник Распутин е еден од главните виновници за револуцијата. Царот го довел на дворот за да ја излечи хемофилијата на Алексеј и откако стекнал контрола врз целото семејство, тој почнал да дели и политички мислења и совети. Тоа резултирало со разбеснување на јавноста и се смета за една од причините за почеток на револуцијата.

Фото: Wikimedia Commons

Принцезата Викторија Мелита

Уште еден познат пример за деца настанати при инцест е поврзан со кралицата Викторија. Тоа е нејзината правнука, принцезата Викторија Мелита која се омажила за двајца нејзини први братучеди.
Прво се омажила за Ернест Луис, надвојвода од Хесе, со кого добила едно мртвороденче, а подоцна и ќерка, но бракот бил осуден на пропаст од самиот почеток и конечно се распаднал кога Мелита го фатила сопругот во кревет со неговиот слуга, што резултирало со оглромен скандал. Потоа тие и официјано се разделиле, а Мелита се омажила за нејзината прва љубов и првиот братучед од страна на мајка ѝ, Кирил Владимирович.

Фото: Wikipedia

Родосквернавење кај египетските владетели

Многу години пред владеењето на кралицата Викторија, членовите на египетските владејачки семејства склопувале бракови меѓу блиски роднини. Тоа не само што не се сметало за нешто лошо, туку од нив и се очекувало да се венчаваат со членови на потесното семејство. Грците го опишале овој феномен со терминот „филаделфои“ како објаснување за оние кои се венчале со сопствениот брат или сестра.
Египетските семејства најчесто практикувале инцест во кој браќа се женеле со сестри, како и инцест во кој маж се женел со девојка чии родители биле негови брат и сестра. Се сметало дека тоа ќе ја одржи чиста кралската лоза, што потекнува од митологијата за богот Озирис кој се оженил со неговата сестра Изида.

Фото: Wikimedia Commons

Кралот Тут и Клеопатра

Еден од напознатите плодови на родосквернавење е кралот Тутанкамон, чии родители биле брат и сестра. Тутанкамон имал голем расцеп на непцето и проблеми со стапалата во кои му недостасувале по неколку коски.

И Клеопатра исто така била производ на инцест, а подоцна и самата се омажила за нејзините двајца браќа. Дебелината била честа појава во семејството на Клеопатра, како и екстремното насилство. Така всушност Клеопатра стигнала до престолот – убивајќи ги нејзините двајца браќа.

Фото: Wikimedia Commons

Нахиенена од Хаваи

На изолираниот остров Хаваи некогаш владеела моќна монархија која не само што практикувала инцест, туку и го сметала за привилегија во која можеле да уживаат само владетелите. Еден од најпознатите примери од тој регион е принцезата Нахиенена која била во романтична врска со нејзиниот брат за време на целото нејзино детство.

Во тој период на островот дошле христијански мисионери кои ја убедиле принцезата да се омажи со друг.

И покрај тоа што ги послушала, Нахиенена и нејзиниот брат ја одржале љубовната врска цел живот и тоа пред очите на целата јавност.

Фото: Wikimedia Commons

Елизабета од Австрија

Во нејзиното семејство била честа појавата на родосквернавење поврзано со ментални пореметувања. Всушност, таа верувала дека целата нејзина лоза е проколната со лудило. Нејзината мајка, која била во брак со нејзиниот братучед, била едно од тринаесетте деца на принцот Максимилијан од Баварија. Елизабета се омажила со Фрањо Јосип и имала катастрофален брак проткаен со епизоди на тешка психичка вознемиреност, опседнатост со тежината и исхраната, а на крајот доживеала и нервен слом.

Фото: Wikimedia Commons

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот