Ѓорческа без многу борба до четвртфиналето во Грција

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа денес одигра само четири гема, нејзината противничка Деа Херџелаш го предаде мечот поради повреда.

Одлично тргна Ѓорческа, направи два брејка, додека Херџелаш не успеваше да фати ритам, а освен тоа се соочи и со болки, па го предаде мечот на македонската тенисерка.

Ѓорческа за место во полуфиналето ќе игра против подобрата од мечот помеѓу Германката Херман и Италијанката Рочети.

На овој турнир Ѓорческа влезе во добра форма затоа што пред само четири дена го освои фјучерс турнирот исто така во Грција (Ираклион).

Видео на денот