Германски МАН најави 9.500 откази

 Германскиот производител на камиони и автобуси МАН денеска соопшти ќе укине до 9.500 работни места во матичната земја и во Австрија со цел да ги намали трошоците и да ја надмине кризата поради коронавирусот.

Отпуштањата се очекува да ги зголемат приходите на МАН за 1,8 милијарди евра до 2023 годинасе вели во соопштението на компанијата, која е членка на групацијата Тратон на Фолксваген.

Планот за намалување на трошоците вклучува и реорганизација на мрежата за развој и производство на МАН.

МАН и пред пандемијата предвиде пад на испораките за оваа година од 10 до 20 проценти. 

Прочитајте и...  Виц на денот: Глад

Поврзани вести

Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

Слободен печат

Маричиќ: Ќе има редовна и динамична проверка на работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев

Протести во Пакистан: Полицијата уапси стотици демонстранти кои бараат оставка од Владата

Слободен печат

Им било кажано дека не се влезени во буџетот за 2021 година: Протест на работниците од „Еурокомпозит”, бараат пари за придонесите за кои имаат законско решение

Слободен печат

Владиката Петар: Прилеп и Битола станаа македонски Вухан, вирусот не е наивна работа!

Слободен печат

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандмани на Буџетот со кои се бара политики за намалување на загадувањето

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian