Галевски: Том Круз и актерите од Боливуд главни ѕвезди во Кан

Влатко Галевски, филмски критичар/Фото: Слободен печат

Филмскиот критичар Влатко Галевски се осврна на 75. издание на Канскиот филмски фестивал, кој важи за најгламурозен меѓу сите филмски фестивали во Европа.

-Боливуд е најголемата компанија и со најголемо филмско производство од Индија, ги донесе најголемите свои ведети и ѕвезди ги донесе во Кан. Прв пат Боливуд се презентира на ваков фестивал. Во фокус на „Канскиот“ фестивал е индискиот филм, изјави во Утрински брифинг Владо Галевски, филмски критичар.

Како претставник на Холивуд во Кан пристигна ѕвездата на американските акциони филмови Том Круз.

-Годинава има едно жири кое достојно на својата работа. Неколку имиња се значајни. Треба д акажеме дека на овогодишниот фестивал е Том Круз. Тој доживаа овации на неговиот трибјут, што е неверојатно, додава Галевски.

Според класификацијата на Галевски Кан е најгламурозен, Берлин е најрадикален, Венеција е најромантичен филмски фестивал во Европа.

Целиот разговор и освртот на дел од учесниците на Канскиот филмски фестивар погледнете го во видеото:

Видео на денот