Франција потврди пет нови случаи на коронавирус

Министерката за здравство Агнес Бужин денеска соопшти дека вкупниот број потврдени случаи на заразени со коронавирус во Франција е зголемен на 11.

Франција денеска потврди уште пет случаи на инфекција со новиот вирус кој се шири од Кина,  меѓу кои и едно дете.

Министерката за здравство Агнес Бужин денеска соопшти дека вкупниот број потврдени случаи на заразени со коронавирус во Франција е зголемен на 11.

Новите случаи се откриени во алпско туристичко одморалиште,  во близина на Мон Блан.

Бужин рече дека се чини дека заразените се поврзани со британско лице кое престојувало таму на крајот од јануари, за која подоцна беше потврдено дека се заразила со коронавирусот.

Француските власти соработуваат со меѓународни партнери за да влезат во трага на сите кои биле во близок контакт со британското лице и новозаразените лица во Франција.

Прочитајте и...  Забрана за движење за викенд започнува од 16 до 5 часот наутро за сите граѓани

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат