Еурофарм на чекор со СЕХА лига, Брестовац поднесе оставка

Екипата на Еурофарм Работник го направи првиот чекор кон обезбедување пласман во СЕХА лигата, откако во второто коло од ракометната Суперлига со 32:25 како гостин го совлада Металург чиј тренер Данило Брестовац веднаш по натпревар си поднесе оставка.

Бидејќи Вардар е огромен фаворит за освојување на титулата во македонскиот шампионат, а две места водат во СЕХА лигата, токму дуелите помеѓу Металург и Еурофарм треба да го дадат вториот патник во регионалното натпреварување. Затоа победата на битолскиот тим добива на тежина и доколку во вториот дуел на домашен терен остане непоразен тогаш тие ќе му прават друштво на Вардар во СЕХА.

Гостите од Битола беа подобар тим во текот на сите 60 минути, резултатската неизвесност беше присутна до 20 минута (8:8), а потоа Еурофарм со серија од три гола дојде до предност која знаеше како да ја зачува до крајот на натпреварот.

Прочитајте и...  Арсенал триумфално во Пиреја, страшен пресврт на Ренџерс (ВИДЕО)

Филип Кузмановски и Милан Ѓукиќ со по седум голови беа најпрецизни кај Еурофарм, а ист број голови постигна и Танковски во дресот на Металург.
Веднаш по натпревар, тренерот на Металург, Данило Брестовац си поднесе неотповиклива оставка

Прочитај повеќе

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Остави Коментар

18 + Осумнаесет =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат